Proč projekt Nemonogamně.cz?
Letos to bylo přesně 10 let, co se mi otevřel svět konsensuální nemonogamie. Pamatuji si, že předtím jsem v sobě měla mnoho otázek a vnitřních konfliktů - jak skloubit svou touhu žít život tak, jak se má, tak, jak je mi vlastní a přitom neubližovat těm, kteří jsou mi nejblíž? Když jsem zjistila, že monogamie není jen jediná možnost na světě, protože existuje alternativa, která umožňuje daleko svobodně konstruovat vlastní vztahovou realitu, bylo to pro mě naprosto přelomové. A na nějakou dobu doslova opojné. Po nějaké delší době a nasbíraných zkušenostech ale přišlo vystřízlivění. Zjistila jsem, že jiná forma je nakonec jen forma, a i když mně daleko bližší, tak rozhodě není samospásná.
Nemonogamie přináší mnoho možností, ale spíše než odpovědi nám klade další otázky. A někdy je plná zmatků, chyb a přešlapů. Když opustíme vytyčené rámce tradičních vztahů, které za nás spoustu situací řeší, musíme si zkrátka hledat své vlastní odpovědi a nést za ně zodpovědnost. Bez té je totiž svoboda jen chaos a bezbřehost.
Po těch deseti letech by se můj vztah k nemomogamii dal přirovnat ke zralému manželství - nenaivní, měly jsme svoje ups and downs a už docela víme, co od sebe můžeme čekat ;) V tomto bodě jsem se při spoluvedení workshopu pro odborníky Otevřené a polyamorní vztahy aneb Jak pomoci klientům s alternativními formami soužití, seznámila se Sárou - bystrou studentkou psychologie, s tahem na branku a schopností dotahovat věci do konce. Vytvořit na téma “poly” projekt, který by prostě pomáhal lidem, jsem měla v hlavě už dlouho. A se Sárou, která je hybnou silou tohoto projektu, k tomu přišla potřebná motivace a cílesměrnost. Z pozice klienta vím na vlastní kůži, jak je důležité najít pro podporu někoho, u koho budu cítit přijetí tohoto životního stylu, a kdo jej nebude apriorně odzusovat. Tímto projektem snad ostatním takové hledání usnadníme. Zároveň s tím jde ruku v ruce naše mise poskytovat oporu a edukaci i odborníkům, kteří chtějí této cílové skupině pomáhat. Doufám, že vám projekt Nemonogamně nabídne tolik protřebné přijetí - je v pořádku hledat, je v pořádku nevědět, je v pořádku chtít víc.
O mě
Vzděláním jsem psycholog, profesí psychoterapeut. To, že se budu zabývat primárně vztahy, mi bylo jasné odjakživa. Vždyť přece kvalita našich blízkých vztahů je tím největším prediktorem životní spokojenosti. Postupem času, jsem se na širokém poli vztahovosti začala zaměřovat na témata intimity, sexuality a alternativních vztahových uspořádání. Pracuji s jednotlivci, s páry i se skupinkami.
Mám skvělého manžela a báječnou rok a půl starou dceru, společně žijeme částečně v Praze a částečně na západě Čech, kde rekonstruujeme historickou usedlost. Krom toho mám přítele a několik velmi blízkých lidí, kteří jsou naší tzv. chosen family, zvolenou rodinou.
Vzdělávání, certifikace, členství
- Magisterské studium Psychologie (Filosofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Katedra psychologie)
- Komplexní výcvik v terapii a poradenství zaměřeném na řešení (Dalet; 550h)
- Na řešení orientovaný přístup v poradenství a terapii (Dalet; 160h)
- Výcvik v kompletní krizové intervenci s akreditací MPSV (D-centrum, Liberec)
- Systemic Psychotherapy And Psychological Coaching – Systemický přístup v aplikované psychologii (Institut systemických studií, Praha)
- Jsem řádným členem České asociace pro psychoterapii, Asociace manželských a rodinných poradců a České společnosti pro sexuální medicínu.
Konference a další vzdělávání
- Výcvik integrativní párové terapie a partnerského poradenství (Inpat, 2021 – 2024)
- Důvěra ve změnu - Trauma v kontextu biosyntézy (Český institute biosyntézy, 6/2022)
- Párová terapie – práce se zdravou vazbou a zdravou sexualitou (Český institut biosyntézy, 2/2021)
- Stáž v párové terapii (CSS Praha; 110h)
- Mezinárodní vědecká konference O Sexualitě a lidských vztazích (2015, 2017 – odborný příspěvek o “Sebepřijetí a jeho roli v partnerských vztazích”)
- Mezinárnodní konference workshopy organizované Českým institutem biosyntézy: „Rodinná a párová terapie v kontextu biosyntézy a dalších terapeutických přístupů“