Nemonogamní vztahy přinášejí částečně svoji novou terminologii, aby dokázaly lépe přiblížit dynamiku a vztahy jednotlivých partnerů. Přesto takové pojmy jsou jen orientační, protože každý vztah vypadá jinak. Zde jsou nejčastější pojmy, které se objevují v souvislosti s nemonogamními vztahy.
Polyamorie
Jeden z podtypů nemonogamních vztahů. Polyamorické vztahy jsou založené na romantických citech. Pojem vychází z řeckého "poly", což znamená mnoho, a latinského "amor", což znamená láska. V dalších specifikách se ale polyamorní vztahy mohou výrazně lišit.
Otevřený vztah
Jeden z podtypů nemonogamních vztahů. Jedná se o otevření vztahu primárně pro sexuální zážitky, bez romantických citů.
Vztahová anarchie
Další z podtypů nemonogamních vztahů. Vztahová anarchie neuznává jakoukoliv hierarchii vztahů a umožňuje individuální definici každého vztahu bez použití nálepek. Jedná se o nejméně strukturovanou formu nemonogamie.
Polycule
(česky polykula) Síť vzájemně propojených vztahů. Není tomu tak, že všichni členové polycule spolu dohromady žijí, nebo spolu všichni mají romanticko sexuální vztahy. Polycule často bývá propojena přes partnery partnerů.
ENM
zkratka pro etická nemonogamie, synonymum pro konsenzuální nemonogamii
KNM
zkratka pro konsenzuální nemonogamie, synonymum pro etickou nemonogamii, ale někteří tento pojem považují za modernejší a zdůrazňující podstatu takových vztahů a to, že v nich jde o komunikaci a konsent.
Unicorn
(česky “jednorožec”). Označení pro bisexuální ženu, která dává přednost vztahům s oběma lidmi heterosexuálního páru. Toto označení v poslední době získává i poněkud negativní konotaci, protože v praxi často vztah s unicornem probíhá za podmínek stanovených daným párem, místo toho, aby šlo o vzájemnou dohodu.
Unicorn hunting
(česky “lovení jednorožce”). Označení pro to, když heterosexuální páry hledají bisexuální ženu, která by měla vztah s oběma členy tohoto páru. Tento termín získává v nedávné době negativní konotaci, protože často tyto páry vyžadují kompletní podřízení se jejich podmínkám. Označení “unicorn hunting” je také někdy používáno posměšně, protože tento typ osoby – unicorna – je téměř nemožné najít kvůli nutnosti souhlasit se všemi podmínkami páru.
Metamour
Partner dalšího partnera. V příkladu, kdy Alice je ve vztahu s Liborem, a Libor je ve vztahu s Boženou, tak Alice může Boženu označit jako metamoura svého přítele a obráceně. Synonymum pro paramour.
Paramour
Partner dalšího partnera. V příkladu, kdy Alice je ve vztahu s Liborem, a Libor je ve vztahu s Boženou, tak Alice může Boženu označit jako metamoura svého přítele a obráceně. Synonymum pro metamour.
Nesting partner
(česky “partner na hnízdění”). Partner, se kterým je v rámci polyamorie úmysl společně žít, nebo mít děti. Často primární partner bývá zároveň nesting partnerem, ale ne vždy.
Primární partner
V hierarchické polyamorii tak bývá označen partner, který má nějaké význačné postavení oproti ostatním vztahům, je větší podíl závazů a emočního napojení. Často je primárnost vztahu spojená se sdílením domova nebo dětí.
Sekundární partner
V hierarchické polyamorii označení pro vztahy, které nejsou primární. Často se diskutuje o tom, zda je toto označení a vůbec hierarchická forma polyamorie etická, protože slovo sekundární může tyto vztahy devalvovat. Dokud je ale pozice sekundárního partnera informovaně odsouhlasena, jedná se o etickou konsenzuální formu nemonogamie.
Paralelní polyamorie
Forma polyamorie, kde nevznikají žádné vztahy mezi metamours a nijak spolu nekomunikují.
Garden-party polyamorie
(česky “polyamorie zahradní párty”). Specifická forma polyamorie, která označuje typ propojení členů polycule. Typicky se jedná o polycule, kde se její členové vídají pouze zřídka na velkých nebo výjimečných událostech, odtud označení polyamorie zahradní párty. Je to střední cesta mezi kuchyňským stolem a paralelní polyamorií.
Kitchen-table polyamorie
(česky “polyamorie kuchyňského stolu”). Jedná se o jeden z typů uspořádání vztahů v polyamorní polycule, kde existují silné vztahy mezi jednotlivými paramours (či metamours). Ačkoliv tedy spolu všichni členové nemusí být romanticko-sexuálně propojení, je vyžadován bližší vztah. Toto označení je používáno jako shrnutí představy, že se tak všichni členové mohou sejít na snídani u jednoho stolu.
Comet
(česky “kometa”). Označení pro partnera, který není tolik na blízku a vídáme se s ním zřídka. Často to může být označení pro partnera, se kterým je veden vztah na dálku.
One-penis policy
Označení pro pravidlo ve vztahu, které vylučuje navazování vztahů s dalšími muži. Často toto pravidlo bývá zavedeno muži při otvírání původně dyadického heterosexuálního vztahu, aby tak zabránili své partnerce mít další partnery. Toto pravidlo tak bývá často považováno za neetickou praktiku, protože vytváří hierarchii jediného muže v dané polycule.
Hierarchická polyamorie
Forma polyamorie, která vytváří hierarchii vztahů, často označené jako primární a sekundární. Jeden partner nebo vztah je tak postaven nad ostatní, ať už explicitně, nebo nevyřčeně. Často se diskutuje o tom, zda je tato forma polyamorie etická, protože podporuje mocenskou pozici jednoho vztahu nad ostatní.
Nehierarchická polyamorie
také “rovnostářská polyamorie”
Rovnostářská polyamorie
(angl. “egalitarian polyamory”). Žádný partner nemá přednost před ostatními. Mohou tak spolu trávit podobné množství času nebo se podobně podílet třeba na finančních rozhodnutích.
New relationship energy
(česky energie nového vztahu). Stav často dočasného intenzivního zaujetí a zamilování se v novém vztahu. Toto období může přinášet nejistoty do ostatních déletrvajících vztahů, protože se nový partner jeví jako mnohem zajímavější a může to působit, že náš partner je více zamilován v tomto novém vztahu.
Dyáda
(angl. dyad nebo couple). Tradiční vztah dvou lidí.
Tridáda
(angl. tryad nebo throuple). Vztah tří lidí, kteří mají mezi sebou ekvivalentní romanticko-sexuální rovinu. Jedná se v podstatě o rozšíření normativního dyadického vztahu o třetí osobu.
Quad
Vztah čtyř lidí, kteří mají mezi sebou ekvivalentní romanticko-sexuální rovinu. Jedná se v podstatě o rozšíření normativního dyadického vztahu o další dvě osoby.
Solo polyamory
Forma polyamorie, při níž se člověk rozhodne být svým vlastním "primárním partnerem" a buduje vztahy bez předpokladu, že budou významně dál postupovat v hierarchii. Solo polyamorist tak zachovává velkou část své autonomie a svobody, typicky nechtějí bydlet s žádným z partnerů, nebo se společně podílet na finančních rozhodnutích. Jedná se tak o spojení polyamorie a single životního stylu.
Právo Veta
Možnost negovat nebo ukončit vztahy dalšího partnera. Často se toto právo používá u hierarchické polyamorie, kdy primární partner má možnost v jakýkoliv moment “odvolat” sekundární vztahy svého partnera. Je tak diskutováno, zda takové právo spadá do etické nemonogamie.
Poly saturace
Pocit naplnění emoční/časové/zdrojové kapacity v rámci polyamorie. Může být spojena s pocity přehlcení nebo přesycení díky množství vztahů nebo potřebám těchto vztahů.
Don't ask, don't tell polyamory
(česky “na nic se neptej a nic neříkej” polyamorie) Nastavení vztahu, kdy se nesdílí žádné informace nebo detaily z ostatních vztahů. Často vzniká toto pravidlo jako snaha se vyhnout nepříjemným pocitům z ostatních vztahů tím, že se o nich nebude mluvit. To ale může vést k oddálení ve vztahu a také překročení hranic, protože tyto hranice nejsou transparentně komunikovány.
Polyfidelity
Typ vztahu, ve kterém jsou všichni členové považováni za rovnocenné partnery a dohodnou se, že omezí sexuální a/nebo romantické aktivity pouze na ostatní členy skupiny. Nejedná se tak úplně o to stejné, jako je polyamorie, která je otevřená i mimo dosavadní členy skupiny. Polyamorie je více flexibilní v míře závazku, emoční investice a hranic, které se dojednávají v každém vztahu zvlášť a mohou se tak lišit. Polyfidelity má hranice striktněji a nastavené a jsou stejné pro všechny partnery.
Fluid bonding
(česky fluid = tekutina, bonding = pouto). Dohoda, že v rámci vztahů může docházet volně k výměně tělesných tekutin. Je tak mezi vztahy odsouhlaseno, že se nemusí používat kondomy nebo další bariérové ochrany. Typicky k této možnosti dochází v nemonogamních vztazích až potom, co jsou všichni členové vyšetřeni na pohlavně přenosné nemoci a každý nový partner je také otestován.