Když více prozkoumáváme vztahovost, sexualitu a identitu, můžeme narážet na množství termínů a označení. Bohatší slovník pro typy sexuality, identity a vztahovosti je velmi důležitý, protože nám dává možnost najít pojem, který nás vystihuje právě takové, jací jsme. Díky tomu můžeme lépe rozumět sobě a pomoct ostatním porozumět nám. Mít možnost se popsat správným pojmem nám může pomáhat se cítit více viděni, pochopeni a přijati.
Většina queer pojmů je součástí spektra, stejně jako je sexualita a vztahovost též spektrum. Queerness je tak velmi flexibilní charakteristika, dávající důraz primárně na vlastní autenticitu a svobodu, spíš než nutnost se identifikovat s nějakým pojmem se a zůstat v této pevně ohraničené kategorii. Podstata queer smýšlení naopak vyzývá tradiční rigidní myšlení o sexualitě a vztahovosti. Queer identita a nemonogamní identita tak má některé společné body, jako to, že narušují tradiční společenské normy, oceňují rozmanitost a autenticitu ve vztazích a sexualitě.
Zde jsou tak shrnuty některé pojmy LGBTQ+ komunity v rámci Queer slabikáře.
Základní pojmy:
Sexuální orientace
= popisuje, kdo nás přitahuje z hlediska pohlaví nebo genderu
Vzorec sexuálních a/nebo romantických a citové touhy k člověku nebo skupině lidí, na základě jejich genderu a pohlaví, tedy buď jejich fyzických charakteristik, nebo sociálních charakrestik
Sexuální orientace má své fluidní kategorie, např: heterosexuální, gay, lesbická orientace, bisexuální orientace, asexuální orientace, které jsou umístěné na spektru. Nejedná se tedy i jasně binárně vymezené kategorie.
Sexuální identita
= zjednodušující pojmenování ohledně příslušnosti k sociosexuální roli
Sexuální identita má své fluidní kategorie, např.: demisexualita, pansexualita, a další
Sexuální chování
Definuje aktivitu, která vede k sexuálnímu uspokojení.
Pohlaví
= biologické pohlaví
Kategorie připsána po narození na základě určitých charakteristik dítěte (genitálie, chromozomy, hormony atd). Někteří se nedají úplně jednoznačně přiřadit k ženám, nebo mužům, kvůli nesouladům v jednotlivých charakteristikách, ty jsou pak označováni jako intersex.
Kategorie pohlaví: žena, muž, intersex
Gender
= „sociální a identitní pohlaví“
Role, jejíž obsah a očekávání jsou kulturně a sociálně podmíněné. Chápání a očekávání kulturně vázaných na osoby, kterým bylo při narození přiřazeno mužské nebo ženské pohlaví. Gender ale není to stejné jako pohlaví, a nemusejí se tak tyto dvě identity shodovat.
Někdy se termín gender používá jako synonymum pro genderovou identitu.
Genderová identita
= kým se cítíme být
Hluboce prožívaný niterný pocit vlastního genderu. Genderové vyjádření je způsob, jakým osoba jedná a komunikuje svůj gender v rámci dané kultury; například pokud jde o oblečení, komunikační vzorce a zájmy. Genderové vyjádření ale nutně nemusí vždy odrážet genderovou identitu ( např. člověk, který se identifikuje jako muž může mít nalakované nehty, které jsou typicky spojené spíš s feminitou).
Příklady genderové identity: transgender, mužská identita, ženská identita (kdy obojí může být buď cis, nebo trans), nebinární, agender a mnoho dalších
Cis(gender) vs trans(gender)
Cis je označení pro ty, kteří jsou v souladu se svým pohlavím připsaným při narození. Trans je označení osoby, jejichž pohlaví připsané při narození neodpovídá jejich prožívanému genderu.
Kdo všechno je součástí LGBTQ+?
Plná verze zkratky pro tuto komunitu je LGBTQIA. Součástí jsou tedy: lesby, gayové, bisexuálové*lky, trans lidi, queer lidé, intersex osoby a asexuálové. Dnes se více používá pojem „genderová a sexuální rozmanitost“ místo LGBTQ+, aby tak došlo k zahrnutí všech identit a orientací.
Queer slovníček:
Spojenec/ Ally
Osoba, která se ohledně LGBTQ+ témat vzdělává a poskytuje pomoc a podporu LGBTQ+ lidem a komunitě.
Asexualita
Daný jedinec sexuální touhu k ostatním lidem typicky necítí, nebo ve velmi omezené míře, nebo velmi specifických podmínek. To ale nutně neznamená, že se jedná o absenci romantické nebo emoční touhy.
Bifobie
Strach, nenávist nebo intolerance namířená specificky vůči bisexuálním lidem.
Bisexualita
Přitažlivost k oběma pohlavím, mužskému i ženskému.
Queer
Velmi široký pojem pro označení pro kohokoliv, kdo vybočuje z norem heterosexuality a tradičního pojetí genderových rolí. Jedná se tak v podstatě o zastřešující pojem pro všechny členy komunity LGBTQ+
Coming out
Proces, při kterém lesby, gayové a bisexuálové poznávají, uznávají a přijímají,
a obvykle oceňují svou sexuální identitu. Vnitřní coming out – člověk rozpoznává svou orientaci či identitu; vnější coming out – člověk se svěřuje se svou orientací či identitou druhým.
Drag
Nošení oblečení, které je považováno za vhodné pro osoby jiného pohlaví za účelem uměleckého vyjádření. Související označení jsou Drag Queen (= typicky muž, který využívá oblečení a make-up jako často přehnané ztvárnění ženskosti v rámci umělecké performance), Drag King (= typicky žena, která za použití make-upu a oblečení ztvárňuje maskulinitu, opět často v rámci zábavných nebo uměleckých kontextů)
Genderová afirmace
uznání nebo potvrzení genderové identity, jinak také možné zahrnout i genderově potvrzující proces. Obvykle se chápe v sociálním, psychologickém, lékařském a právním kontextu. Další synomymem tak je genderově afirmativní péče.
Genderová dysforie
úzkost nebo nepohodlí vznikající z nesouladu vnitřní identity a identity, která je přisouzena na základě pohlaví, nebo společnost. Ne všichni transgender a genderově rozmanití lidé zažívají genderovou dysforii.
Tranzice
Proces, který vede k k nabytí charakterstik, které jsou více v souladu s vnímanou identitou. Možné složky tranzice jsou: fyzická (hormonální terapie, operace), úřední (změna jména a genderu v dokladech), sociální tranzice (získávání sociální role ve společnosti, často pomocí změny používaného zájmena, oblečení atd.).
Intersex osoba
Termín popisující pohlavní identitu osoby, jejíž pohlavní znaky (chromozomy, gonády, hladiny pohlavních hormonů) nejsou typicky mužské ani ženské.
Nebinární lidé
Termín popisující genderovou identitu osob, jejichž identita je mimo generodovu binárnost muž/žena. Tyto osoby se tak mohou identifikovat částečně jako muž a částečně jako žena, nebo se mezi těmito identitami přesouvat, nebo se vůbec genderově neidentifikují. Mohou používat zájmena oni/jejich místo např. Ona/její. Nejedná se o stejný termín jako intersex osoba, který se více váže k označení pohlavní identity, ne genderové. Další synonymum pro nebinárnosti je genderqueer.
Transgender
Osoby, jejichž genderová identita a/nebo genderové vyjádření neodpovídají tomu, co se typicky očekává pro pohlaví, které jim bylo přiřazeno při narození. Některé transgender osoby se rozhodnou přistoupit k plné tranzici, některé jen v některých součástech (třeba jen hormonální léčba), někteří fyzickou tranzici podstoupit vůbec nemusí.
Transsexuál/ka
Zastaralejší termín pro transgender osobu. V češtině tolik nepoužívá, lepší označení je tak „transgender“.
Transvestita (fetišistiscký transvestitismus)
Tento pojem už se dnes tolik nepoužívá. Nicméne transvestitismus se řadí do anomálie sexuálního chování a nepatří do LGBTQ+ komunity. Jedná se o označení pro osobu, která se obléká jako opačné pohlaví, za účelem sexuálního vzrušení. Tyto osoby se ale vnitřně identifikují v souladu se svým fyzickým pohlavím, což je rozdílem oproti transsexuálům*kám (transgender) osobám. Nejedná se ani o synonymum s drag, protože drag není za cílem sexuálního vzrušení.
Cross-dressing
Převlékání za opačné pohlaví, ne nutně za účelem sexuálního vzrušení. Pro některé se jedná pouze o zábavu nebo způsob dosažení určité pohody. Jedná se o převlékání v soukromém kontextu, což je rozdíl oproti dragu, kde jde o uměleckou veřejnou performance.